Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | X-TEAM |
| Usage/Application | Air |
| Pressure | High Pressure |
| Valve Size | 1/4" to 2" |
| Number Of Position | 2 |
Double Acting Axial Valve is available with double female axial valve controls the opening and closing of a fluid system. The offer Double Acting Axial Valve is known for its compact, ideal for used in applications with repetitive cycles. Our products are highly appreciated due to their good quality and durability, amongst the customers.
Specifications:
| maximum working pressure | 10 bar |
| 1 MPa | |
| 145 psi | |
| working temperature | 0 to 135 °C |
| 32 to 275 °F | |
| 273 to 408 °K | |
| vacuum capability | 740 mm Hg |
| body | Nickel plated brass |
| retaining nut | Nickel plated brass |
| O''-rings | FKM |
| ball seal | FKM |
Additional Information:
- Item Code: 4222
Double Acting Axial Valve
₹450.00Price
