Product information "3821 V Hydraulic plug"
The TEMA Standard Series is characterised by a low pressure drop and maximum flow capacity. The coupling system is available as double shut-off or straight through version. The 2500 can be used also as a single shut-off version.
| Series: | T |
| Valve: | with |
| Seal: | FKM |
| Series long: | 3800 |
| Bore in mm: | 10 |
| Bore area in mm²: | 80 |
| Size in general: | 3/8" |
| Advantages: | High operating pressure. Compact dimension. Due to the Pressure Eliminator version for coupling and plug the connection is possible up to the operating pressure. Double safety through a double O-ring seal. A safety closing ring prevents unintentional uncoupling. |
| Coupled working pressure in bar: | 350 |
| Working temperature: | -30°C up to +100°C (NBR) -25°C up to +200°C (FKM) depending on the medium. |
| Shut-Off: | Plug Double Shut-Off |
| Connection: | Female thread 3/8" |
| Connection type: | Female thread |
| Material: | Steel |
| Surface: | zinc plated, passivated, sealed |
| Material valve body: | steel hardened |
| Material valve: | Brass |
| Material valve holder: | Brass |
| Material spring snap ring: | 1.4310 |
| Weight in kg: | 0,06 |
| Safety locking system: | No |
| Single-hand operation: | Yes |
| Two-hand operation: | No |
| Ball locking: | Yes |
| Vacuum suitable: | No |
| Flat-sealing: | No |
| Pressure eliminator: | Yes |
| Hydraulics: | Yes |
All information is intended as a non-binding guideline! We do not assume liability for any data selection not confirmed in writing.
3/8" Female Plug Steel (3821v)
₹700.00Price
