| Series: | 21 |
| Seal: | FKM |
| Series long: | 21SB |
| Bore in mm: | 5 |
| Bore area in mm²: | 20 |
| Advantages: | One-hand operation. Small dimensions. |
| Working pressure: | 35 bar maximum static working pressure with safety factor 4 to 1. |
| Working temperature: | -20°C up to +100°C (NBR) -40°C up to +120/150°C (EPDM) -15°C up to +200°C (FKM) 0°C up to +316°C (FFKM) depending on the medium. |
| Shut-Off: | Plug Double Shut-Off |
| Connection: | Male thread 1/4" |
| Connection description: | Male pipe thread of Whitworth form ISO 228 1/4" |
| Connection type: | Male thread |
| Material: | Brass |
| Material description: | Brass CuZn39Pb3 2.0401 (except sleeve) |
| Seal description: | Fluororubber |
| Surface: | blank finish |
| Material connection: | Brass |
| Material valve: | Brass |
| Material spring snap ring: | stainless steel AISI 301 |
| Material seal: | Viton® |
| Weight in kg: | 0,031 |
| Self-venting coupling: | No |
| Safety locking system: | No |
| Single-hand operation: | Yes |
| Two-hand operation: | No |
| Ball locking: | No |
| Pin lock: | No |
| Ultra-FLO-valve: | No |
| Vacuum suitable: | Yes |
| Water-resistant: | No |
| Flat-sealing: | No |
| Suitable breath / respiratory protection: | No |
| Pressure eliminator: | No |
| Hydraulics: | No |
| Pneumatics: | Yes |
| Standard product: | No |
| Mould coupling: | No |
All information is intended as a non-binding guideline! We do not assume liability for any data selection not confirmed in writing.
1/4" Male Thread Plug - Brass (21SBAW13MVX)
₹650.00Price
