1/4 industrial coupling according to ISO 6150 B and US MIL-SPEC 4109. Especially suitable for use with gaseous media in industry. Coupling system with single-hand operation. UltraFlo valve for optimum flow and low pressure drop. Steel sleeve counters oscillating forces. The high insertion depth is guaranteed by an optimised plug guide.
| Series: | 23 |
| Seal: | Without Seal |
| Series long: | 23SF |
| Bore in mm: | 5,5 |
| Bore area in mm²: | 25 |
| Advantages: | One-hand operation. The high insertion depth is guaranteed by an optimised plug guide. UltraFlo valve. |
| Compatibility: | INDUSTR. INTERCHANGE 1/4" US-MIL-SPEC-C-4109 ISO 6150 RECTUS 24, RECTUS 1400/1423 TEMA 1400 PARKER 20 1/4" + 30 1/4" |
| Working pressure: | 35 bar maximum static working pressure with safety factor 4 to 1. |
| Working temperature: | -20°C up to +100°C (NBR) -40°C up to +120/150°C (EPDM) -15°C up to +200°C (FKM) depending on the medium. |
| Shut-Off: | Plug Straight-Through |
| Connection: | Female thread 1/4" |
| Connection description: | Female pipe thread of Whitworth form ISO 228 1/4" |
| Connection type: | Female thread |
| Material: | Steel nickel-plated |
| Material description: | Steel 9SMnPb28K 1.0718 |
| Surface: | nickel plated |
| Weight in kg: | 0,0252 |
| Self-venting coupling: | No |
| Safety locking system: | No |
| Single-hand operation: | Yes |
| Two-hand operation: | No |
| Ball locking: | No |
| Pin lock: | No |
| Ultra-FLO-valve: | No |
| Vacuum suitable: | Yes |
| Water-resistant: | No |
| Flat-sealing: | No |
| Suitable breath / respiratory protection: | No |
| Pressure eliminator: | No |
| Hydraulics: | No |
| Pneumatics: | Yes |
| Standard product: | No |
| Mould coupling: | No |
All information is intended as a non-binding guideline! We do not assume liability for any data selection not confirmed in writing.
1/4" Female Plug (23SFIW13SXN)
₹900.00Price
