Universal brass coupling with European standardindustrial profile.Coupling system with single-hand operation andstandard-valve. Small mass size. The ergonomicsleeve design prevents dirt on the valve body.
| Series: | 26 |
| Seal: | Without Seal |
| Series long: | 26SF |
| Bore in mm: | 7,2 |
| Bore area in mm²: | 40 |
| Advantages: | One-hand operation. European standard. |
| Compatibility: | RECTUS 25 RECTUS 1600/1625 TEMA 1600 |
| Working pressure: | 35 bar maximum static working pressure with safety factor 4 to 1. |
| Working temperature: | -20°C up to +100°C (NBR) -40°C up to +120/150°C (EPDM) -15°C up to +200°C (FKM) depending on the medium. |
| Shut-Off: | Plug Straight-Through |
| Connection: | Female thread 1/2" |
| Connection description: | Female pipe thread of Whitworth form ISO 228 1/2" |
| Connection type: | Female thread |
| Material: | Brass |
| Material description: | Brass CuZn39Pb3 2.0401 (except sleeve) |
| Surface: | blank finish |
| Weight in kg: | 0,037 |
| Self-venting coupling: | No |
| Safety locking system: | No |
| Single-hand operation: | Yes |
| Two-hand operation: | No |
| Ball locking: | No |
| Pin lock: | No |
| Ultra-FLO-valve: | No |
| Vacuum suitable: | Yes |
| Water-resistant: | Yes |
| Flat-sealing: | No |
| Suitable breath / respiratory protection: | No |
| Pressure eliminator: | No |
| Hydraulics: | No |
| Pneumatics: | Yes |
| Standard product: | No |
| Mould coupling: | No |
All information is intended as a non-binding guideline! We do not assume liability for any data selection not confirmed in writing.
1/2" Female Socket Brass (26SFIW21MXX)
₹500.00Price
